Kategoriler :
Alt Kategori :
2009 Ağustos - Aklı ve Hayâsı Olan Edep Gözetir
Tarih : 18.10.2011 10:15:51
Okunma : 1265
Yıl 16 - Sayı 190 - Ağustos 2009

Aklı ve Hayâsı Olan Edep Gözetir

Değerli kardeşlerim,

Lokman as.'ın nebilerden öğrendiği sekiz esaslı tavsiyeye devam ediyorum: Birincisi namazda kalbi muhafaza idi. İkincisi ise, başkasının evindeyken gözü muhafaza etmek. Başka kimsenin evindeyseniz gözünüzü muhafaza edin. Irzına, namusuna şefkat, muhafaza gözüyle değil de, şehvet gözüyle baktıysanız yandınız. Allah'ımız korusun. Allah, (c.c.) kalbimizi, gözümüzü muhafaza etsin. Peygamberimiz Muham-med a.s'ın hanımları, müminlerin anneleri olduğu halde 'Perde çekeceksin ya Muhammed, ta ki sahabelerin kalbine bir tereddüt düşmesin.'diye buyruk geldi. 'Ateşle pamuğun şakası olmaz, çıkacak yangından din de kurtulmaz.' böyle yazıyor, Sadi-i Şirazi. Onun için kardeşim gözü muhafaza çok mühim.

'Ya Ömer r.a.!'diyorlar sahabeler: ' Sen küfür halindeyken üç huyun vardı. Biz ona taaccüp ederdim, İçkiyi su gibi içerdi herkes, haram demezdi kimse. Yalanı su gibi akıtırdı, iki elin ırzı namusu müstehsineydi. Kırmızı çaputlar bağlarlar çadıra gelmenize müsaade var derlerdi. Küfür halinde sana baktık; sen bunun üçünden de bir şey yapmadın,. Ne kimsenin namusuna baktın, ne içki içtin, ne yalan söyledin.'

Neden yalan söylemedin ya Ömer? Şöyle cevap veriyor: 'Yalan, insanın yüzünü kara eder. Yüzümün kara olmasını istemediğimden yalan söylemedim.

Hacı Hüseyin Efendi Hocamın rahmet duasına şahit olmuştum. Hoca kürsüye çıktı. 'Yalan söylemeyin, kendinizi beğenmeyin, dua ederken 'kabul olurdu ama filan zina etti, filan da filan günahı etti o yüzden yağmıyor'dediğini-zin kibri size yeter. O günah size kafi gelir. Siz baştan tevbe edin, dedi. Amin, dedik; Kavacık taraflarından 'şar, şar, şar..' Mevlam rahmetini gönderdi. Yalan söylemeyin! Biri, 'Torunum gel, oğlum gel beni bir kucakla da şeker vereyim' dese cebinde şeker olmasa çocuğu aldatsa yetmiş sene Allah azap edecek' diyor Hacı Efendimiz. Niye? Çünkü şeker bulamayınca çocuk senden yalan öğrenmiş olacak; çocuğunu yalancı yetiştirmiş olacaksın. Neden içki içmedin? İçki içenler sarhoş oluyor, yerlerde sürünüyor, öyle alıp götürüyorlar evine. Aklımı zail edip de ailemin yanında itibarımın eksilmesini istemedim. 'Er-ricâlü kavvâmune ale'n-nisa' 'Erkekler kadınların amirleridir' (Nisa, 4/34)

Neden kimsenin namusuna bakmazdın? 'Ben şöyle bakardım, misafirin gözüne. Gözünün aileme takıldığını görsem, tepemden kaynar sular dökülürdü. Bana zor olan şey ele de zor olur diye ben kimsenin ırzına bakmazdım' diyor.

Bunlar İslamiyet'in kâmil iman saydığı hususlar. Bunların herhangi birinden bir kıl kadar sapacak olsak, huzurdan kovulanlardan oluruz. Rabbimiz cümlemizi emirlerine ve yasaklarına harfiyen ve aşkı muhabbetle uyanlardan eylesin.

Hamd olsun âlemlerin Rabbi olan Allah'a...
Diğer Yazılar
Namaz Vakitleri
Şehir :
Hadisi Şerif (Kütüb-i Sitte)
Yevm-il Kıyame | İslami Bilgiler