Kategoriler :
Alt Kategori :
1996 Kasım - Kökü Cennette Olan Ağaç
Tarih : 17.10.2011 14:16:57
Okunma : 1776
Yıl 4 - Sayı 38 - Kasım 1996

Kökü Cennette Olan Ağaç

 

Rabbimiz Teala ve Tekaddes hazretleri ayet-i celile-i cemilesinde şöyle buyuruyor: 'Allah'ın, kereminden kendilerine verdiklerini (infakta) cimrilik gösterenler, sanmasınlar ki o kendileri için hayırlıdır; tersine bu onlar için pek fenadır.'

Fahri Kâinat Efendimiz (s.a.v.) de bir hadis-i şeriflerinde 'Sadaka belayı def eder, ömrü de uzatır' buyuruyorlar.

Kardeşlerim, Allah rızası için cimri olmayalım. Fakirleri, öksüzleri, yetimleri, ihtiyaç sahiplerini gözetelim.

Aişe-i Sıddıka validemizden rivayet edildiğine göre bir gün Rasulullah (s.a.v.) Efendi-miz'in huzuruna bir kız geldi. İki kolu felç olmuş halde idi.

-    Ya Rasulallah kollarım kurudu, dedi. Peygamberimiz (s.a.v.) sebebini sorunca şöyle anlattı:

-    Babam ve annem daha önceden vefat etmişti. Bu gece onları rüyada gördüm. Babam havz-ı kevserin başında su dağıtıyordu. O kevser ki

'Suyu kardan dahi aktır

Kokusu miskten ebyaddır

Ebariki nücumdan çok

Tadında Hüd ne şeker bal'

Ne şekere ne bala benziyor, bardakları yıldızlardan daha çok, kardan daha beyaz, miskten daha güzel kokuyor.

Babama 'Annem nerde?' dedim; 'Kızım annen dünyada cimri idi. 'Hanım, kardeşlerimizi bir de biz davet edip yemek verelim!'
dediğim zaman, birçok mazeret bulur karşı çıkardı. Kapıya bir dilenci geldiği zaman çehresi asılır bir karış olurdu. Onun için Allah onu cehenneme attı', dedi.

Koştum vardım ki cehennemde alevler içinde yanıyor annem. Alevler, azgın develer gibi üzerine hücum ediyor. Bir elinde bir gömlek eskisi, diğer elinde de bir miktar ekmekle yağ var. O koca alevlere karşı onları tuttu mu ateş geriye çekiliyor. Annee! Bu ne hal, dedim' Yavrum,bilememişim! Baban söylerdi de ben hiç dinlemezdim, misafir kabul etmezdim, sadaka vermezdim. Ömrümde sadece şu gömlek eskisiyle şu ekmek ve yağı fakirlere vermişim. Allah bunları elime verdi. Alevler üstüme gelirken onları tutunca ateş geriye çekiliyor amma diğer yandan gelen ateşler vücudumu yaktı kavurdu.

Cehennemin üstündendir kapısı

Ateştendir duvarın yapısı

Seksen yıllık yoldan gelir kokusu

Dünya döner bir gün alem fan olur

Münker nekir gelir, çok dil lal olur.

Böyle oldum yavrum..! Ciğerlerim püryan oluyor, ah bir su getirsen cennet suyundan, koştum cennete, babama dedim ki;

-    Babacığım, annem cayır cayır yanıyor, şurdan biraz su ver de götüreyim.

-    Yook yavrum! Bu su cehennem ehline haram, götüremezsin, dedi.

-    Niye böyle yapıyorsun? Acımaz mısın? Hayat arkadaşın,bir yastığa baş koydunuz, vicdansızlık etme! dedim.

-    Yavrum, merhametim kuruyor cehenneme gidene. Eğer o duygu olsa ağlaya ağlaya ölürüm. Allah onu içimizden aldı, dedi.

-    Ne yapacağım ya, ben su götürmeyecek miyim?

-    Götüremezsin! Ben dünyada iken derdim ki; gel misafirler davet edelim, Allah rızası için yedirelim, içirelim, yarın bu malın hesabını biz vereceğiz. Huzur-u ilahiyyede diz çökeceğiz. Biz kana kana yiyoruz. Bir kısmını da hediye edelim, sadaka verelim, camiye, köprüye, çeşmeye yardım edelim.

Annen razı olmaz, 'Biz ne yiyeceğiz, çocuklarımız ne yiyecek' der, suratını asardı. Şimdi de cezasını çekecek yavrum, dedi.

-    Baba, çok vicdansızsınız, dedim, maşrapayı doldurdum götürüyordum, 'Elin kurusun!' dedi. Elim kurudu. Diğer elime aldım. 'O elin de kurusun!' dedi. O da kurudu. Maşrapa yere düştü, ben de uyandım. Gördüğün gibi iki elim de felç olmuş ya Rasulallah!

Peygamberimiz (s.a.v.) çok taaccüp etti.

-    Ya Aişe! Ben dua edeyim, siz de 'âmin' deyin, buyurdu. Ve şöyle devam etti. Ya Rabbi bu kızcağızın anlattığı rüya doğru ise ellerini düzelt, eski haline getir Allah'ım!

Kızın elleri düzeliverdi. Yaa kardeşlerim. 'Cennet cömertlerin evidir' buyuruyor Peygamberimiz (s.a.v.). Sehavet (cömertlik) sıfatı Allah'ımızın birinci sıfatı.

Cimrilik ağacının kökü cehennemde, dalları dünyadadır. Bir kimse cimri olur, Allah'ın verdiği nimetleri Allah yolunda sarf etmezse, o daldan tutmuş olur, onunla cehennemin dibine kadar gider. Cömertlik ağacının da kökü cennette, dalları dünyadadır. Kim cömert olursa o daldan tuttuğu için cennet-i âlaya kavuşur.

Rabbimiz bizleri cömertlerden etsin. Hamdolsun alemlerin rabbi olan Alah'a.
Diğer Yazılar
Namaz Vakitleri
Şehir :
Hadisi Şerif (Kütüb-i Sitte)
Yevm-il Kıyame | İslami Bilgiler