Kategoriler :
Alt Kategori :
1996 Ekim - Gönül Diriliği
Tarih : 17.10.2011 14:07:52
Okunma : 1122
Yıl 4 - Sayı 37 - Ekim 1996

Gönül Diriliği

 

Kıymetli Kardeşlerim,

Rabbimiz Kur'an-ı Azimüşşan'da, 'Habibim Ahmed, Rasulüm ya Muhammedi Sen vâz-u nasihat et, şüphesiz ki nasihat mü'min olanlara fayda verir' buyuruyor. Baharda yağmur yağınca ölü yerlerin ihya olması gibi, vâz-u nasihat ile de ölü kalpler uyanır.

Yine bir hadis-i şerifte Fahr-i kâinat Efendimiz 'Din nasihattir, din nasihattir, din nasihattir' buyuruyor. Din nasihatle kuvvetlenir. Onun için Allah'ın veli kuralları hep dostlarından nasihat istemişler.

İbrahim Ethem anlatıyor: Evime birtakım misafirler geldi. Onların büyüklerden olduğunu anladım ve bana biraz nasihat edin dedim. Onlar da şöyle vasiyet ettiler: Sana yedi şeyi tavsiye ediyoruz dediler:

1)    Her kimin kelâmı çok olursa onda kalp uyanıklığı olacağını zannetme. Faydasız sözden, mâlâyâniden uzak durmalı. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), 'Benim şe-featim, günahına tevbe-i nasuh ile tevbe eden büyük günahkarlaradır.' buyuruyor. Büyük günahkarlar tevbe ile küçülür, affolur lakin, ne olacak canım kerahat bu, diye yaptığın küçük kusurlar işleye işleye büyür.

2)    Kimin yemesi çok olursa, onda hikmet olacağını zannetme. Sami Efendimiz (k.s.) hazretleri her geldiğinde size, bize; 'az yeyin, az konuşun, az uyuyun' buyur-madı mı? Mide bir kesedir. O keseyi tıka basa doldurmayın. Üçte birini yemeğe, üçle birini suya, üçte birini havaya ayırın. Hem vücudunuz sıhhatli olur, hem de ibadetinizden lezzet alırsınız.

3)    Her kimin kötü insanlarla konuşması, arkadaşlığı çok olursa onda ibadet zevki olacağını zannetme. 'Elmer'ü alâ din-i halî-lih' Kişi arkadaşının dini üzeredir. Konuştuğumuz, görüştüğümüz insanlara dikkat edelim.

4)    Her kim dünya malını çok severse, onda iyi ölüm olacağını zannetme. Sami Efendimiz (k.s.) hazretleri; 'Puthanede olan bir adama selam verilir mi? Hayır! öyle olunca dünyayı kalbine put etmiş insanlarla dostluk edilir mi?' buyurdu.

Peki dünya muhabbetinin ilacı var mı efendim? Evet dünya muhabbetinin ilacı ölümü çok düşünmektir. Bak dersimizde bile rabıtadan önce tefekkür-ü mevt yapıyoruz.

'Şür çıkar ağyârı dilden, tâ tecelli ede Hak,

Padişah konmaz saraya, hâne mâmur olmadan'

'Yunus ko yalan dâvayı

Gel ortaya ko sivayı

Temiz et gönül evini

Dost gelicek kondurmaya'

Dost, kutb-u cihanın rabıtası, dost, Muhammed Mustafa (s.a.v.)'nın muhabbeti, dost, Allah muhabbeti.

5)    Her kim dini bilgilerden câhil olursa, onda gönül diriliğinin olacağını zannetme. Evimize bir ilmihal kitabı alalım, çolu-ğumuza, çocuğumuza dinini öğretelim inşallah.

6)    Her kim zâlimlerle, haksızlarla arkadaşlık ederse, onda din doğruluğu olacağını zannetme.

7)    Her kim aklı ermez kötü insanları kendinden hoşnut etmeye gayret ederse, tabasbus yaparsa, onda Allah'ın rızası olacağını zannetme.

Zamanımızdaki birtakım idarecilere riyakarlık yaparak onları kendinden memnun etmeye çalışan insan Allah'ın rızasından mahsun kalır.

Mevlâmız bizleri rızasından mahrum etmesin. Gönlümüzü diri kılsın İnşallah.

Hamd olsun Alemlerin Rabbi olan Allah'a.
Diğer Yazılar
Namaz Vakitleri
Şehir :
Hadisi Şerif (Kütüb-i Sitte)
Yevm-il Kıyame | İslami Bilgiler