Kategoriler :
Alt Kategori :
1999 Şubat - Hikmetler
Tarih : 17.10.2011 10:46:39
Okunma : 1264
Yıl 6 - Sayı 64 - Şubat 1999

Hikmetler

'Söz altındır, kelam inci Hemen derceyle derceyle Teraziye koyup satma Yeri geldikçe harceyle'

Hadis-i Şerifte buyruluyor: 'En efdal üç amel şunlardır:

1- Kâfirlerle cihad etmek.

2- Ana-babaya ikram edip gönüllerini almak.

3- Namazı vaktinde kılmak.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor: 'Sizin en hayırlınız, halim, selim, ahlâkı güzel olandır.'

Büyüklerimiz hastaları sık sık ziyaret ederlerdi. Camiye giden insanın her adımına on sevap, hasta ziyaretine gidenin her adımına üç yüz sevap verilir. Çünkü Cenâb-ı Hâlık-ı Zülcelâl'ın yaptığı gönül var onun içinde.

Sami Efendimiz (k.s) Hazretleri Konya'ya geldiğinde Dişçi Mehmet Efendi (rh.a) sormuş:

-    Üstadım, kurban olduğum! H. Esad Efendimiz (k.s) buraya sohbet odasına girdi mi hiç konuşmadan herkes hüngür hüngür ağlardı. Siz de o makama çıkdınız, niye ağlayamıyoruz?

Üstadımız buyurmuş:

-    Mehmed Efendi, o dediğin günde Konya'da kaç banka vardı? Bir banka, şimdi 51 banka var. Ne feyiz bırakır ne bereket...

Mevlâna Hâlid Ziyaeddin Bağdâdî (k.s) Hazretleri vasiyet ediyor:

Oruç ve namaza devam edin evlatlarım. Zikrullah kalplerin şifası, oruç ise kalbi daha çok temizliyor. Üstadımız bir hakim ve savcıya orucun faziletlerini anlatıyordu. Dış kısmından iç kısmına geçti. Nasıl ki gaz lambasının camı silinmezse yana yana siyahla-şıyor. Oruç da kalbin siyahlığını alır, buyurdular.

Şehveti terkedin. Şehvet ve hasetlik, ikisi bir araya geldi mi insanı yoldan çıkarır. Bütün kötü huylar bu ikisinden çıkar. Şehveti daima terk edelim Nâmahremle dil ile (dinimizin ölçüleri dışında) konuşursan dil zinası, gözünle bakarsan göz zinası, kulağınla dinlersen kulak zinası, elinle tokalaşırsan el zinası olur. Daha büyük zinaya gelmede tüm duvarları yıkılmış bir viraneye döner insan.

Rahmetli babam öyle derdi; oğlum şu evi yaptınız bari kapısını penceresini de kapatın da, merkepler, köpekler, kurtlar girip içerdeki yiyecekleri yeme-sinler. İbadet ediyoruz amma göz penceremiz açık, dil penceremiz açık, ordan giriyor şeytan.

İnsanların eza ve cefasına tahammül edin. Peygamberimiz ne sıkıntılar çekti. Mekke'de müslümanları hisara aldılar. Kız alınmayacak, kız verilmeyecek dediler. Yiyecek geçirtmediler. Bazı insaflı müşrikler acır da ekmek gönderirlerdi. Uhud harbinde mübarek dişleri kırıldı, yüzüne halkalar battı. Öyle buyrulmuş zaten: 'Belânın en büyüğü peygamberlere, sonra evliyalara, sonra âlimlere, sonra diğerlerine gelir.' Bütün bunlara Allah için sabredeceğiz kardeşlerim.
Kendini bilmeyen cahillerin sohbetini terkedin. Onlardan uzak durun.

Allahımız bizleri Allah'ın sâlih ve sâdık kul-larıyla beraber etsin inşallah.

Hamd olsun âlemlerin Rabbi olan Allah'a.
Diğer Yazılar
Namaz Vakitleri
Şehir :
Hadisi Şerif (Kütüb-i Sitte)
Yevm-il Kıyame | İslami Bilgiler