Kategoriler :
Alt Kategori :
1998 Haziran / Temmuz- Gıybet
Tarih : 15.10.2011 10:12:31
Okunma : 1225
Yıl 5 - Sayı 56 / 57 - Haziran/Temmuz 1998

Gıybet

Kıymetli Kardeşlerim,

Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor: 'Ey iman edenler, Allah'tan korkun ve O'na ulaşmaya vesile arayın ve yolunda cihad edin ki kurtuluşa eresiniz.'

Evet, Allah'tan sakının buyuruyor Mevlâmız. Yasaklardan kaçının, O'ndan korktuğunuz belli olsun. O'na yaklaşmak için vesile arayın, O'nun muhabbetinin gönlünüze girmesi için vesile arayın, Allah girsin kalbinize. 'Ben yere göğe sığmam amma, mü'min, müttaki kulumun kalbine sığarım.' buyuruyor hadis-i kudside.

Ve Allah yolunda cihad edin. Üç türlü cihad var. Kâfirlerle cihad edin, şeytanla cihad edin, nefisle cihad edin.

Hasan-ı Basrî hazretleri 'Nefis süt emen çocuk gibidir, eğer zamanı gelince sütten kesmezseniz annesinden ayıramazsınız.' buyuruyor. Nefis de öyle, fırsatını bulursa seni emer durur. Onun için kardeşlerim, az yemek, az konuşmak ve az uyumakla nefsimizi öldürmeye çalışalım. Tâ ki kurtuluşa ere-bilelim, korktuğumuzdan kurtulup, umduğumuza nail olabilelim. Cenâb-ı Hakk'ın rızasını kazanarak saadete erebilelim.

Efendim müttaki olan kim, olmayan kim, açıklamaya çalışacağım. Sizi yoruyoruz diye düşünmeyin. Ben müşterimi bulursam yorulmam. Görmüyor musunuz, adam akşama kadar mağazada ayakta duruyor, müşteri üst üste geldi mi dünya tamahından namazını geçiriyor. Birazcık dünya için namazını feda ediyor da, bize Allah müşterisi gelmiş, Allah'ın hazinesi olan kalpten istiyor, yorulur muyuz hiç?

Mübarek Efendimiz (k.s) kuşluk vakti başlıyor, akşama kadar sohbet ediyor. O ihtiyar hali ile, kardeşlerime sohbet ederken yorgunluk bilmem diyor, ayrıldıktan sonra yorulurum. Müttaki kullan açıklayacaktık. Ezcümle insan lisanını gıybetten muhafaza ediyorsa takva sahibi, yok yine gıybet ediyorsa takva sahibi değil. Allah'tan korksa gıybet etmeyecekti. Hadis-i şerifte 'Gıybet zinadan daha beterdir.' buyuruluyor.

Hasan-ı Basrî hazretleri camide dilenen bir adam görmüş. Şu kardeşimiz camide dilenmese iyi olur, demiş kendi kendine. Gece o adamı kızartıp önüne «vermişler, bunu ye diye. 'Ya Rabbi ben gıybet ettim.' demiş. Sizin kalbinizden geçen de gıybet olur. Çünkü 'Hasenâ-tül ebrâr, seyyietül mukar-rabîn.'

Hasan-ı Basrî sabahleyin bakmış ki, o dilenci bir çeşme başında, elinde ekmek, çevreye dökülen dere otlarını toplayıp yiyor. O kadar fakirmiş. Yaklaşınca;

'Yâ Hasan, beni camide kalben gıybet ettin, beni kızarttılar önüne verdiler değil mi?' diyor. Hasan-ı Basrî hazretleri 'Aman beni affet' diye varınca kayboluvermiş.

Ayet-i celile-i cemilesinde Rabbimiz bu konuda şöyle buyuruyor. 'Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun.'

Onun için gıybet etmeyelim kardeşlerim. Yine Hasan-ı Basrî hazretlerini birisi gıybet etmiş. Duyunca ona bir tepsi baklava göndermiş. Hem de hakkını helâl etsin demiş. Gıybet eden adam şaşırmış. 'Ben sizin aleyhinizde konuştum, siz hediye göndermişsiniz.' der. Hasan-ı Basrî, 'Evet yavrum hakkını helal et, beni gıybet etmekle günahımı sen aldın, ibadetlerinin sevabını da bana vermiş oldun. Onun için sana teşekkür etmek istedim.' demiş.

Evet, bir insan lisanını, gıybetten muhafaza ediyorsa takva sahibi; kalbini, su-i zandan muhafaza ediyorsa takva sahibidir. Kibirden, gururdan, başkalarıyla alay etmekten, onu bunu hakir görmekten kaçınıyorsa takva sahibidir. Yalan söylemekten, hıyanetten, içtinap ediyorsa takva sahibidir. Hasılı, insan bütün haramlardan kaçınmalı, bütün ilahî emirlere riayetkâr olmalıdır. İşte bunlar takvanın başlıca alâmetleridir.

Hamd olsun Âlemlerin Rabbi olan Allah'a...
Diğer Yazılar
Namaz Vakitleri
Şehir :
Hadisi Şerif (Kütüb-i Sitte)
Yevm-il Kıyame | İslami Bilgiler