Kategoriler :
Alt Kategori :
2004 Kasım - Bayram Âdabı
Tarih : 15.10.2011 08:48:26
Okunma : 1239
Yıl 12 - Sayı 133 - Kasım 2004

Bayram Âdabı

Kıymetli Kardeşlerim...

Cenâb-ı Hakk (c.c.), Kudsî Hadis'te mealen şöyle buyuruyor: 'Kulum bana karşı vazifelerinde çok dikkat ederse Ben de onun üzerine bereketi döktükçe dökerim. Çünkü o ibadete; abdeste, gusle, namaza çok dikkat ediyor.'

Bazı eringeç insanlar vardır. Abdest alırken el gördülük yapacaksa hiç dikkat etmez; başkasıyla konuşarak, azaları, kuru mu yaş mı kalıyor bilmeden abdest alır. Bunlar mahrum zümreden olanlardır. Mevlâ'm bizleri; abdest ve ibadetine çok dikkat eden kulları arasına ilhak buyursun. (Amin)

içimizde yaşlılar, ihtiyar kadınlar, gençler ve ak sakallı dedelerimiz var. Hadis-i Kudsî'de Mevlâ'mız, 'Onlar, o beyaz sakalları, yolumda, secdelere kapanarak ağarttı ise onlar Benim nurumdandır. O nurları nârımla terbiye etmem, o ihtiyar kulları yakmam.' buyuruyor.

Allah genç kullarına muhabbet eder. Gençliğini ibadet ederek geçireni sever; kumar oynayarak, içki içerek, fenalık ederek geçireni değil. Allah gençlerimizi de yolunda dâim kılsın, ihtiyarlarımızı da istikametten ayırmasın. Yaşlısıyla genciyle bütün kardeşlerimiz kıymetli zamanlarda geceleri ibadet için kalksın; kuşluk vakti kuşluk namazını, akşamla yatsı arası evvabin namazını kılmaya ihtimam göstersinler

Kuşluk namazını mü min, ister iki isterse dört rekat kılar. Yeter ki namazı

ifa etsin. Ebû Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: 'Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: 'Kim kuşluğun bir çift (namaz)ına devam ederse, günahları deniz köpüğü kadar çok da olsa, Allah günahlarım affeder.' [Tirmizı, Salât 346, (476)]

Belki de kıldığımız iki rekat evvabin veyahut teheccüd namazı bizleri kurtarır da ebedî azaptan emin oluruz.

Bir kimse, Ramazan-ı Şerifte otuz, şevval ayında da altı gün oruç tutarsa -ister peş peşe isterse değişik günlerde tutsun önemli değil- seneyi tam olarak oruçlu geçirmiş gibi olur. Allah (c.c.), bir ibadet edene on sevap takdir etmiştir: Ramazan orucunu tutan, otuz günlük orucuyla üç yüz gün oruç tutmuş gibi olur. Şevval ayından altı günü tutan da, altmış gün tutmuş olur; böylece o kişi bütün bir seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.

Bayramlarda riâyet etmemiz gereken hususlar şunlardır:

1.Bayram gecesi, sahur zamanında olduğu gibi erken kalkmak.

'İki bayram gecesini ihya edenin kalbi ölmez.' buyuruyor Peygamber Efendimiz (s.av.). Demek kimseye lüzum kalmadan, şefaate gerek olmadan kişi cennete gidebilir. Bu geceyi muhakkak surette ihya edelim.

2.Bu gecede gusletmek.

3.Varsa misvak kullanmak.

4.Güzel koku sürünmek:

Alkol bulunan koku sürünmemeli. gül esansları süriinmeli. Sigara gibi insanlara zahmet verecek kokulardan sakınılmadı.

5.Yeni elbise giymek:

Peygamberimiz (s.a.v.), o gün yeni

elbisesini giyerdi. Çeyiz elbisesi varsa onu giymeli. Yıkandığında burcu burcu kokan giyecekler giyileceği gibi imkan varsa yeni elbise almalıdır. Bayram günü, yeni elbise giymek sünnettir.

6.Nimet-i    Hakk'a şükretmek, parmağa gümüş yüzük takmak.

7.Iydı fıtırda (Ramazan bayramında), bayram namazına gitmeden önce tatlı bir şeyler yemek:

Sahur zamanından sonra ezan okundu mu oruçlu gibi olunmamalıdır; tatlı bir şeyler yemek sünnettir. Ayrıca yenilen şeyin kuru hurma olması ve tek adet olması da sünnettir. Genelde Peygamberimiz (s.a.v.), bayram sabahı üç tane hurma yerdi. Memleketimizde hurma pek olmadığından dolayı biz de bu sünneti ifa etmek için üç tane şeker, bir baklava dilimi veya tatlı ne var ise onunla kifayet edelim.

8.Sükûn ve temkinle camiye gitmek:

Bayram namazına geç kalıp da hızlı hızlı gitmemeli, vakarla camiye gitmelidir

9.Tekbir    getirerek camiye gitmek:

Bu tekbir, Ramazan'da gizli. Kurban Bayramı nda ise açıktan okunur.

10.    Camiden evimize dönüşte bir diğer yolu kullanmak:

Bunun hikmetini şöylece izah edeyim sizlere: Yarın huzur-i ilahiye varınca bizzat o ağaçlar, taşlar, o binanın duvarları şahit olacak, Allah'ın huzuruna gelecek, 'Ya Rabbi! Ben şahidim, bu kulun Bayram namazına gitti.' diyecekler. O taraftaki ağaçlar, taşlar şahit olsun da şahit çoğalsın da müminler cennete kolayca gitsinler diye büyüklerimiz bunu emretmişler. Namazı kılarken, farzı şurada kıldıysan sünneti

başka bir yerde kıl da bu secde ettiğin yerler de sana şahit olsun.

11 .Mü'minlerli tebessümle karşılamak:

Oruçları kabul olan Müslümanlar, kırgın da olsalar barışmak için birbirlerine, 'Yaptığımdan vazgeçtim kardeşim, Alladı rızası için barışalım.' deyip, kardeşlerine muhabbetle bakmalıdırlar.

Ne olursa olsun, düşman benim düşmanım, demeden kardeşiyle barışmalıdır. Zira, düşmanlık, dininden daha kuvvetli değildir.

12.Bayram sabahı sadaka vermek.

Dua:

Ya Rabbe'l-Alemîn! Şu Arefe günümüzü, ettiğimiz duamızı, ziyaret edeceğimiz Lihye-i Saadet imizi dergâh-ı izzetinde ahsen-i kabûl ile kabul eyle.

Dağlar gibi günahlar ile geldik amma günahsız çıkar Ya Rabbi!

Günahlarımıza tevbe ediyoruz kabul et Ya Rabbi!

Şu arefe günü hürmetine, Muhammed Mustafa'nın Lıhye-i Saadeti hürmetine âmin diyen dilleri nâr-ı cahîminde yakma Ya Rabbi!

Boynumuzu, huzur-ı Rasûlullah (s.a.v.)'da bükme Ya Rabbi!

Zebanilerin eline verip azab verme ya Rabbi!

Habîbi Ekrem'in hürmetine dertli olanlara devalar lütfeyle.

Borçlu olanlara edalar lütfeyle.

Hasta olup da hastane köşelerinde hasta bakıcıların elinde kalanlara acilen şifalar ihsan ya Rabbi!

Ve'l-hamdü lillâhi Rabbi'l-Alemîn.
Diğer Yazılar
Namaz Vakitleri
Şehir :
Hadisi Şerif (Kütüb-i Sitte)
Yevm-il Kıyame | İslami Bilgiler