Kategoriler :
Alt Kategori :
2007 Haziran - Rahmet Bahrine Yolculuk
Tarih : 19.10.2011 15:12:27
Okunma : 1320
Yıl 14 - Sayı 164 - Haziran 2007

Rahmet Bahrine Yolculuk

Hac ve umre, akraba, eş, dost ve çevre ile iyi münasebetler kurulması açısından en güzel vesilelerden biridir. Yola çıkan kişi, helalleşir. Allah'a ısmarladık diyerek sevgiyi perçinleştirir. Eğer küslükler varsa barışmaya bu yolculuk sebep olur.

Madden çıkılan bu sefer, ahiret yolculuğunun da misalidir. Çünkü kişi; Ölümü ile çoluk çocuğunu, ehlini ve malını terkeder sadece ameli ile kavuşur Mevlâya.

Giyer kefeni,

Çıkarır elbisesini

 Veda eder bu dünyaya.

Hac ve umre yolcusu da dünya elbisesini çıkarır, bürünür ihrama. Niyeti, 'dünya elbisesini çıkardım, kötü ahlâkı attım, güzel ahlâkla ahlâklanırım' olmalı.

Elbette yolun sıkıntıları vardır. Pasaport işlemleri ve maddi erzak temini gibi. Ölüm anında da imanla gidip gitmeme, kabirde suale cevap verip-vermeme, insan simasında kalkıp-kalkmama, defter, mizan, sırat ve mahşer gibi büyük dert ve elemler vardır.

İmanın şartlarını yerine getirme ve ibadetle, takva ile rızıklanıp kabirde 72 milletle adeta bir araya geliş de bize mahşeri hatırlatır. Beytullah'a kavuşma da Mevla'ya erişmenin misalidir.

Yolculuk münasebeti ile alınan hediyeler '

Hediyeleşin ki muhabbetleşesiniz ' hadisi şerifi gereğince! dostlar ve kardeşler arası sevgiye sebep olur.

Hayırlı insanlarla yapılan yolculuk ve müminlerini kıblesi olan Kabe'ye varış ve ordaki hatıraları görüp ders almalar, ahlakımızı da güzelleştirir. Umre ve Hac Iibadetinden dönen Hacı'yı görenler de kendilerine çeki düzen verirler. 'Biz de bu insan gibi ilahi edeple edeplenelim' diye derde düşerler. Adeta Hacı hali ile etrafındakilere ders verir.

'Evvel arkadaş, sonra yol kaidesince; Nefsin, ruhun ve sırrın sınıflarını geçmek için bir Mürşid-i Kamile teslimiyetin de örneğidir' bu yolculuk.

Bizim mekânımızla ölçüldüğünde 3 bin kilometrelik mesafedir, bu kutsal yerler. Ruhun yolculuğu ise hiçbir ölçü biriminin ölçemeyeceği kadar uzun ve çetindir.

Yola çıkanlara 'Güle Güle' diye el sallanıldığı gibi, ahiret yolculuğunda da Fatihalar, Yasin'ler ve Kur'an Hatimleri ile ' Selametle' der, dostlarımız...

Diğer Yazılar
Namaz Vakitleri
Şehir :
Hadisi Şerif (Kütüb-i Sitte)
Yevm-il Kıyame | İslami Bilgiler