Kategoriler :
Alt Kategori :
Asıl Dersin Tarifi
Tarih : 14.09.2011 18:20:25
Okunma : 6963
Mukaddime dersi diye tarif olunan, ilk vazifeye düzenli bir şekilde devam edilir, kaza namazları da kılınırsa, asıl vazife için istihare yapılır. 'İstihare yapan eli boş dönmez, (salihlerle) istişare eden pişman olmaz, iktisat eden yoksul düşmez.' (Taberani, Mu’cemü’l-Evsat) buyurur iki cihan güneşi Muhammed Mustafa (s.a.v.). Üç veya yedi gün istihare yapılır. Rüyalar birbirinden güzel görülürse, ehline danışıldıktan sonra izin verilmesi hâlinde; silsile-i şerif, istiğfar, tevhit ve salât ü selamla birlikte şu dualar okunur:

 

1- Eûzü besmele çekip bir defa Fatiha-i Şerif okunur. Diğer sûrelere sadece besmelerle başlanır.

1- Âyete’l-Kürsî

1- İnşirah Sûresi

1- Kevser Sûresi

1- Nasr Sûresi

3- İhlâs-ı Şerif

1- Felak Sûresi

1- Nâs Sûresi

1- Allahümme Salli (Allahümme Salli A’lâ Muhammedin ve A’lâ Âli Muhammed Kemâ Salleyte A’lâ İbrâhîme ve A’lâ Âli İbrâhîme İnneke Hamîdün Mecîd.)

1- Fatiha-i Şerif

Hâsıl olan sevap, evliyãy-ı kirâmın ruhlarına hediye edilir.

Ölüm tefekkürü (tefekkür-ü mevt)

Râbıta-i Mürşid

1000- Lafza-i Celâl

Lafza-i Celâl’in sayısı kişinin durumuna göre ehli tarafından artırılıp eksiltilebilir. Sâlik  derslerinin sayısını kendisi belirleyemez ve derslerinde istediği şekilde değişikliğe gidemez.

 500- Tevhid (Kadınlar için)

1000- Tevhid (Erkekler için)

Tevhid okumadan evvel 3 İhlas-ı Şerif, 1 Fatiha-i Şerif okunur ve hâsıl olan sevap Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in, Âli’nin, Ashabının ve Pîrân-ı İzâmın, Abdülkadir Geylâni (k.s.)’nin ruhlarına hediye edilir.

 
Diğer Yazılar
Namaz Vakitleri
Şehir :
Hadisi Şerif (Kütüb-i Sitte)
Yevm-il Kıyame | İslami Bilgiler