Kategoriler :
Alt Kategori :
Mürşid-i Kamille Görüşme Adabı
Tarih : 14.09.2011 17:42:09
Okunma : 3594
Rabıta döneminde, devamlı rabıta; murakabe döneminde ise, vakitleri devamlı murakabe ile geçirmeli salik.

 Mürşid-i kamilin huzurlarında, kalbi, devamlı istifade için açık bulundurmalı; avını bekleyen biri gibi, gözünü, gönlünü mürşidinden ayırmamalıdır. Efendimiz (s.a.v)’in Cenab-ı Hakk’ı müşahedesini; 'Göz ne şaştı, ne (de sınırı) aştı.' diye ifade eder ayet-i kerime.

Asker arkadaşıyla konuşur gibi, bağırıp-çağırarak konuşmamalı. Hakk’a ermek için sözlerini tutup edebe riayet ederek, mehabetini gönlünden kaybetmemeli mürşidin. 'Ey iman edenler! Allah’ın ve Peygamberinin önüne geçmeyin (saygısızlık etmeyin) ve Allah’tan korkun, çünkü Allah işitir, bilir. Ey iman edenler! Seslerinizi Peygamberin sesinden fazla yükseltmeyin ve O’na birbirinize bağırır gibi yüksek sesle söylemeyin ki, haberiniz olmadan amelleriniz hiçe iniverir. Kesinlikle Allah ve Rasûlü’nün yanında seslerini kısanlar (yok mu), işte onlar o kimselerdir ki, Allah kalplerini takva için imtihan etmiştir. Onlara hem bir bağışlama, hem de büyük bir mükafat vardır.' (Hucurat: 1-3)

Ulu orta her şey de sorulmaz. Başımız ağrısa ilacını da ondan istememeliyiz. İmanımıza, ibadet ve dürüst bir yaşantımıza, ahlaka ait sorular, gönüllerinin ferahlı olduğu anda, müsaade istenerek sorulur. 'Ey iman edenler! Açıklandığı zaman hoşunuza gitmeyecek olan şeylerden sormayın.' (Mâide: 101) Ona can u gönülden teslim olmalı; gaipten, uçup kaçmaktan haber vermesini beklememeli. Devesi kaybolan kişiye Efendimiz (s.a.v): 'Allah bildirmezse ben de bilemem.' buyurdular. Musa (a.s.)’ya, Hızır (a.s.): 'O halde bana tabi olacaksan, ben sana sırrını anlatmadıkça, hiçbir şey hakkında da bana soru sorma.' (Kehf: 70) demiştir. 'Edepsiz insan, dünyada da uhrada da mahrumdur.'
Diğer Yazılar
Namaz Vakitleri
Şehir :
Hadisi Şerif (Kütüb-i Sitte)
Yevm-il Kıyame | İslami Bilgiler