Kategoriler :
Alt Kategori :
Kadere İman
Tarih : 27.09.2011 11:54:25
Okunma : 1111
Kader:

Allahu Teala'nın ilmi ve iradesiyle bütün varlıkların ve olayların şart­larını ve sebeplerini yer ve zamanlarıyla sınırlandırmasıdır.

Başka bir tarifle kıyamete kadar dünya üzerinde vuku' bulacak her şe­yin daha evvel Allah tarafından bilinmesidir. [1]

 Kaza:

Allah tarafından önceden takdir edilen her şeyi takdire uygun olarak meydana getiren de yine Allah'tır. Bu sebeple kader ile kaza arasında tam bir uygunluk bulunur. Kader bir plan, kaza ise plana uygun olarak yapılan iş denilebilir.

Kader konusuna iki yönden bakmak lazım: [2]
 
Kader-i Mutlak:

İnsan iradesi ile ilgili olmayan kader. Dünya'ya gelişimiz, ne zaman öleceğimiz kadın veya erkek oluşumuz, vücudumuzdaki organların gö­revleri, Dünya'da oluşmuş veya oluşabilecek tabiat olayları bunların oluşmasında irademizin hiç bir tesiri yoktur. Bunlardan sorumlu da ola­mayız. Vücudumuzdaki organlardan kasıt, el, ayak, göz ve burun gibi or­ganlarımızın işleri tamamen bizim kontrolümuzdadır. Burdaki organ gö­revlerinden kasıt, irademiz dışındaki temel olgulardır. [3]
 
Kaderi Muallak (Cüz-i ihtiyari):

İnsan kendi iradesi ile başbaşa kaldığında, yapıp yapmadığı tüm işler bu bölüme giriyor. Namaz kılmak, oruç tutmak iyilik yapmak kötülük yapmak, hırsızlık yapmak gibi. [4][1] Kadı Ebu Şuca’, Ğayet’ül-İhtisar ve Şerhi, Ravza Yayınları: 63.

[2] Kadı Ebu Şuca’, Ğayet’ül-İhtisar ve Şerhi, Ravza Yayınları: 63.

[3] Kadı Ebu Şuca’, Ğayet’ül-İhtisar ve Şerhi, Ravza Yayınları: 63.

[4] Kadı Ebu Şuca’, Ğayet’ül-İhtisar ve Şerhi, Ravza Yayınları: 63.


Namaz Vakitleri
Şehir :
Hadisi Şerif (Kütüb-i Sitte)
Yevm-il Kıyame | İslami Bilgiler