Kategoriler :
Alt Kategori :
Şeytan
Tarih : 27.09.2011 11:31:25
Okunma : 1140
Şeytan ateşten yaratılmıştır. Cinlerin babası durumundadır. Hz. Adem'den daha evvel yaratılmış ve uzun müddet Allahu Teala'ya ibadet ve itaat ettiği için melekler arasınde yer almış fakat Allahu Teala'nın Adem'e secde etmeleri için meleklere verdiği emre karşı çıkmış, bunun üzerine Rahmel-i İlahiyye'den ebediyyen kovulmuştur. Hz Adem'i ve ha­nımı Havva'yı kandırıp Cennet'ten çıkarmış ve bütün insanları kandırabilmek için her türlü çareye başvuracağına yemin etmiştir.

Kur'an-ı Kerim'de geçen isimlerden biri de Iblis'lir. Allahu Teala onu insanlara düşman olarak tanıtmış ve insanların da onu düşman olarak ka­bul etmelerini emretmiştir. O'ndan korunmanın ve O'na karşı durmanın en makul yolu Kur'an-ı Kerim'de ve Peygamberimiz (s.a.v.)'in Hadis-i şe­riflerinde gösterilen yoldan yürümektir.

Kur'an-ı Kerim'de Allah-u Teala şöyle buyurmaktadır:

'Ey insanlar! Allah'ın vaadi gerçektir. Sakın dünya hayan sizi aldat­masın ve o aldatıcı (Şeytan) da Allah hakkında sizi kandırmasın. akikaten şeytan sizin düşmanızdır: Siz de onu düşman sayın. O, kendi taraftar­larını ancak ateş ehlinden olmaya çağırır.'( Fatır: 35/5-6) [1][1] Kadı Ebu Şuca’, Ğayet’ül-İhtisar ve Şerhi, Ravza Yayınları: 45.

Namaz Vakitleri
Şehir :
Hadisi Şerif (Kütüb-i Sitte)
Yevm-il Kıyame | İslami Bilgiler