Kategoriler :
Yazarlar :
Oruç ve Kadir Gecesi
Tarih : 15.08.2013 14:36:28
Kategori : Tasavvuf
Yazar : Yahyalılı Hacı Hasan Efendi (K.s)
Okunma : 1186
Bilelim ki oruç üç türlüdür:

Avâmın orucu, havassın orucu, ahassül’l-havassın orucu.
Avâmın Orucu: Yemek, içmek ve cinsi münasebetten nefsi korumakla olur.
Havassın Orucu: Bunlara riâyetle beraber, gözünü, kulağını, dilini, elini, ayağını ve diğer âzâlarını günahtan korumakla olur.
Ahass’ul-havassın Orucu: Bunlara riâyetle beraber, kalbini mâsivâdan, Allah’tan başka şeylerden muhafaza etmekle olur.

Fahr-i Kâinât Efendimiz buyuruyor: “Beş şey orucu bozar: Yalan konuşmak, gıybet etmek, kovuculuk yapmak, yalan yere yemin etmek, şehvetle harama bakmak.”

Burada orucu bozan demekten maksad, orucun sevabını bozar, faziletini giderir demektir. Rabbimiz hepimizi hakkıyla oruç tutan kullardan eylesin. (Amin Gelelim Kadir Gecemize Rabbimiz Teâlâ ve Tekaddes Hazretleri, Kadir Sûresi’nde buyuruyor: “Biz onu (Kur’ân’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sana haber veren oldu mu? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Zira o gecede her iş hakkında birtakım emirler alarak Rablerinin izniyle melekler ve Cebrail yeryüzüne iner. O gece, tâ güneşin doğuşuna kadar selâmettir.”

Bu gecede Rabbimizin rızası, hızlı yağan yağmurlar gibi akıyor. İnsanlığı cehalet karanlıklarından kurtaran Kur’ân’ımız bu gecede nâil oldu. Bin aydan hayırlı. Bin ayı hesap ettiniz mi? Tam 83 sene yapıyor. Kadir’imiz mübarek olsun. Cibril-i Emin ve melekler de âmin diyorlar. Şimdi yeryüzüne indiler, aramızdalar. Seslerini duyamıyoruz. Yalnız, Adana’da vaaz ederken, emekli bir cephe kumandanı: “Vallahi hocam! Ben o gece meleklerin sesini duyuyordum.” dedi. Allah’ın öyle kulağı açık kulları da var. Melekler, mü’minlerin namazlarını, teravihlerini, vaaz dinleyişlerini, zikirlerini seyretmeye gelir ve onlara imrenirler bu gece.

Rabbimiz de meleklere, camiye koşan genç ihtiyar mü’minleri gösterip: “Hani siz, Ademoğlu için kan döker diyordunuz, buyurarak razı olduğunu bildiriyor. Melekler: “Ya Rabbi! Semâdaki meleklerin zikrinden, mü’minlerin inleyerek “estağfirullah” deyişleri daha tatlı geliyor.” diyorlar.Onun için gece çok istiğfar okuyacağız, tevbe edeceğiz. Günahlarımız kar gibi eriyecek inşallah. Evet, Kur’ân’ımız bu gece indi. Fakat Kur’ân-ı Kerîm’in kıymetini bilemiyoruz. Cocuklarımız gazete okuyor, mecmua okuyor, roman okuyor da Kur’ân okumasını bilmiyor. Kur’ân’sız ev haraptır. YavrularKur’ân okuyacak evde. O zaman ziynetlenecek ev.

Melekler dolacak oraya. Kur’ân’ımız çok şerefli bir kitaptır. Peygamberimiz (sav) buyuruyor: Ümmetimin en şereflileri hafız-ı Kur’ân olanlar ve gece kalkıp namaz kılanlardır. Mevlâmız bu gece hürmetine bizleri yeniden Kur’ân’ımıza döndersin. Amin.

Hamd olsun âlemlerin Rabbi olan Allah’a…
Namaz Vakitleri
Şehir :