Kategoriler :
Yazarlar :
Orucun İki Mükafâtı
Tarih : 09.08.2012 10:28:29
Kategori : Tasavvuf
Yazar : Yahyalılı Hacı Hasan Efendi (K.s)
Okunma : 1113
 Euzubillahimineşşyetanirracim
 Bismillahirrahmanirrahim

Fahr-i kâinat aleyhisselatü vesselam efendimizin üzerine salavât-ı şerife getirmenin faziletleri hakkında bir hadis-i şerif nakl ü beyan edelim. Rabbimiz teâlâ vetekaddes Hazretleri dünyevî, uhrevî bütün müşkillerimizi hall-ü âsân eylesin.Cemi âzâlarımız birbirleriyle el-veda, el-firak dediği gün, gözlerimiz tavana dikilip yavrularımızın boyun büktüğü gün “Allah, Allah…” diyerek can vermeyi cümlemize nasip et ya Rabbi!

ÇOKÇA SALÂT-Ü SELAM GÖNDERMENİN MÜKÂFATI

İki cihan güneşi Muhammed aleyhisselatü vesselam buyuruyor, yani elimizdeki şu kâğıdı Muhammed aleyhisselam yazıyor. Okuyana bakılmaz da mektubu, yazıyı kim yazdıysa ona bakılır, Fahr-i Kâinata bakılır. Kur’ân-ı Kerim’i kim vaaz olarak anlatırsa, o hocaya bakılmaz, Allah’ın kelamına bakılır.

Fahr-i Kâinat Efendimiz şöyle buyuruyor; “Sizlerden cennette en ziyade huri kazanan kimse, nikâhında sizden en çok huri kızı olan kimse bana çokça salât-ü selam gönderenledir.”

Kur’ân-ı Kerim’in birçok yerinde Allahü Teâlâ hurilerin evsafını vasfediyor. Siz teravih kılmak için bu sıcaklarda büyük zahmetler çekiyorsunuz, işte bunun karşılığı cennet-i âlâ, diyor, Allahımız. Orucun iki keyfiyeti var; birisi akşam, iftar sofrasının başında yavrularımızı koklayıp da ezanı beklemek, topun atılmasını beklemek.

İftar sofrasını ne kadar geniş hazırlarsanız sofraya ne kadar yiyecek korsanız, bütün senenizi öyle geçiririm, diyor Allahü Teâlâ Hazretleri. Bütün sene öyle bolluk olur. Ramazan’da iktisat yok, doldur doldur yemeğini ye, doldur doldur çayını iç.

CEMAL-İ BAKEMALİNİ GÖRECEĞİZ

İkincisi de, Hazret-i Resulullah’ın huzuruna varınca, “Kullarıma sor, ne istiyorlar?” denecek. “Her şeyi verdin, ya Rabbi ne isteyelim?” diyeceğiz. Oruç tutuyoruz, namaz kılıyoruz, hacca gidiyoruz, zekât veriyoruz, ibadet ü taat ediyoruz, inşaallah cennete gideceğiz, elbette cennet bizim inşaallah. Günahlarımıza tevbe edelim, onlar geçer gider. “Günahtan tevbe eden, hiç günah işlememiş gibi olur.” buyuruyor Peygamber Efendimiz.

“Ya Muhammed, ümmetine sor, ne istiyorlar?” diyecek Allah’ımız. Allah’tan isteyecek bir yüzümüz yok, o kadar yapamadık ki. Rabbimizin rızasını bulacak şekilde bir amel yapamadık ki.Bu bile bize çok ya Rabbi. Cennette de hocaefendilere soracağız, onlara muhtaç olduğumuzu anladık. Bize Rabbimiz soruyor, ne istersiniz, diye. Biz ne isteyelim, ne cevap verelim, diye hocaefendilere soracağız.

“Cemal-i bakemalini isterim, cemalini görmeyi isterim ya Rabbi!” deyin, diyecekler. Orucun iki mükâfatı var, birisi akşam iftarı, birisi de Allah’ın cemal-i bakemalini görmektir. Allah’ı görmektir. Cümlemize nasip et ya Rabbi! Rabbim, senin cemal-i bakemalini istiyorlar, diyecek Efendimiz. Ayın on dördü görülür ya, ayın on dördünün görüldüğü gibi görülecek Rabbimiz.

Ayın ön dördüne benzer, dersen çok büyük günahkâr olursun. Ay ve güneş peygamberimizin yüzünün nurundan oldu. Ayın on dördünü herkes görür ya, işte böyle herkesin göreceğini anlatmak için böyle söylenir.

Hamd olsun âlemlerin Rabbı olan Allah’a.
Namaz Vakitleri
Şehir :