Makaleler > Yahyalılı Hacı Hasan Efendi (K.s) > Tasavvuf > Miraç Amelin Hak Katına Yükselmesidir
Kategoriler :
Yazarlar :
Miraç Amelin Hak Katına Yükselmesidir
Tarih : 03.07.2012 16:03:39
Kategori : Tasavvuf
Yazar : Yahyalılı Hacı Hasan Efendi (K.s)
Okunma : 1162
Kıymetli kardeşlerim,

Mübarek vakitlerdeyiz. Üç aylardayız… Yaratılmış her şeyin bir kalıbı, bir ruhu olduğu gibi ibadetlerin de iliği, kemiği, özü vardır. Dünya hayatı, Allahü Teâlâyı bulmak için yaratılmıştır. Burada Rabbimizi bulamazsak, ahiret âleminde hiç bulamayız. Mübarek vakitler, Allahü Teâlâya yakınlaşmamız, rıza-yı Bari’ye erişmemiz için vesilelerdir.

Bir insan için en büyük şeref, Allah (cc) tarafından ‘Kulum’ diye yâd edilmesidir.Rabbimiz İsra Suresi’nde ‘Kulum Muhammed’ (sav) buyuruyor.Kulluğun mektebi Resulullah (sav) Efendimizin ahlâk-ı Muhammedîsine tâbi olmaktır. Başka bir mektepte bu ilim öğrenilemez.

MİRAÇ KANDİLİ DİYORUZ, NEDİR MİRAÇ?

Miraç, bir manevî yükselmedir. Gök katları, amellerimizin, zikr ü tevhidlerimizin bulunduğu, yükseldiği manevî makamlardır. Eğer amellerimiz, niyetlerimiz, hüsn-i zanlarımız Allahü Teâlâya yükselirse biz ‘Miraç’ etmiş oluruz. Ama her amel, Rabbimize ulaşmaz. Aksine buruşturulup yüzümüze çarpılan ameller vardır.

Sütün içine kan karışsa içilir mi, irin karışsa o ikram makbul olur mu? İbadetler de öyledir. Allahü Teâlânın katına ancak ‘kelime-i tayyibe’, güzel kelimeler, salih ameller ulaşır. Kardeşimi kıskanıyorum, amelimi beğeniyorum, ben ben deyip duruyorum…

Bütün bir üç ayları oruçlu geçirsem, geceleri kaim gündüzleri saim olsam, teheccüd namazlarında Kur’ân-ı Kerimi hatmetsem, sadrımda Allahü Teâlânın sevmediği, ‘Bu benim Habib-i zîşanımın ahlâkına benzemiyor’ dediği hiçbir amel, Rabbimize yükselemez.Birbirimizle yarışıyorsak, güzel hallerimize gıpta etmekte yarışalım.İyilerden olmaya çalışalım…

Allah (cc) Kur’ân-ı azimüşşanda ‘ebrar’ı tarif ederken “Onlar, öyle bir nimetin içindedirler, öyle bir makama erişmişlerdir ki cennetlere nazar ederler” buyuruyor. “Yiyin, için ama israf etmeyin” buyuruyor. Bütün nimetler emrimize verilmiş, biz istifade
edelim diye.

Ama ben nimeti kardeşimden sakınırsam, hepsi benim olsun dersem, nimetin sahibini unutup “Ben çalıştım ben kazandım” dersem, o zaman israf etmiş olurum. Allahü Teâlâ müsrifleri sevmez. Onları rahmetinden mahrum bırakmakla cezalandırır. Güzel ahlâk merdiveninden, ibadet ve taati kibirden, başkasına duyurmaktan, ibadetine sevinmekten temizlemekle çıkılır.

İnsanlara güzel muamelede bulunmakla, affetmek, hoş görmekle çıkılır. Büyüklerden biri abdest alırken cübbesini ve Kur’ân’ını yanına koymuş. Sonra bakmış ki bir kadın almış eline gidiyor. Hiç arkasına düşmemiş. “Efendisi cübbeyi giysin, hanım da Kur’ân’ı okusun” demiş.

Dili kötü sözden, kalbi kötü ahlâktan, aklı kötü niyetten korumak ahlakımızı güzelleştirir.Miraç meleklerin yolu idi. Resulullah (sav) o yoldan geçip bütün peygamberlerle selamlaşarak Cemalullaha nâzır oldu. Orada ümmetlerinin gelecek ahvallerini gördü. Arş-ı A’lâ’ya vardığında birkaç satır yazı gördü:

“Kim beni severse ben de onu severim. Şükrederseniz nimetimi arttırırım. Dua edenin duasını kabul ederim.” Efendimiz (sav) Rabbinden yine ümmetini diledi. Rabbimiz, “Sen ümmetim ümmetim dersin de ben rahmetim rahmetim demem mi?” buyurdu ve biz asi ümmetlere şefaat kapıları sonuna kadar açıldı…

Şimdi biz bir mürşid-i kâmile evlat olmakla, üstadlarımızın verdikleri evrad ü ezkar ile tevhidle, istiğfarla, salavat-ı şerifelerle, tefekkürlerle ahlâkımızı Resulullah’ın (sav) ahlâkına benzetmeye çalıştıkça nefislerimiz mutmain olur. Nefis mutmain olunca ruhun miracı başlar.

Bize de “Dua et kabul edeyim kulum” denilir.“Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber” zikri virdimiz olsun. Bizi rıza kapılarına vardırsın inşallah.

Hamd olsun âlemlerin Rabbı olan Allah’a.
Namaz Vakitleri
Şehir :