Kategoriler :
Yazarlar :
Salavat'a Devam Lazım
Tarih : 15.07.2011 16:46:27
Kategori : Kalemdar
Yazar : Yahyalılı Hacı Hasan Efendi (K.s)
Okunma : 1648

Bazı insanların imansız öleceğine işaret eder kitaplar. Ben en mühim şu üç maddeyi zikredeceğim. Birincisi, Allah’ın verdiği iman nimetine şükretmeyenin, ikincisi gücünün yettiğine zulmedenin, üçüncüsü de ölürken imanla mı ölürüm, imansız mı ölürüm diye kaygı çekmeyenin imansız ölmesi muhtemeldir. İmanına ükredemeyen, gece kalkıp da ağlamayan, “Ya Rabbi” o kadar Yahudi, o kadar Nasrani, o kadar Mecusi, o kadar komünist, o kadar mason, o kadar aptal, her biri bir türlü halketmişsin de benim annemi Aişe, babamı Şıh Mustafa Efendi etmişsin. Çok şükür ya Rabbi! demezsem; şükrünü, miras kalmış gibi bir şey zannedersem, ölürken “üüüf” dedim mi şeytan imanımı alır, geçer gider.

Onun için Allah’ımız cümlemizin imanını şeytanın hilesinden muhafaza buyursun. Sözlerin seyyidi Allah demek, Kur'an okumak ve salâvatı şerife getirmektir:

Lailahe illallah, Muhammeden Resulullah “Allahümme salli ala seyidine Muhammed ve ala alihi ve sallihi ve sellim”. Birisi tavaf ederken böyle diyormuş. Abdullah İbn-i Mübarek Hazretleri dayanamamış “Her şavtın her kıyamın bir duası var onu yapsana yavrum.” Demiş. Genç: “Yok, ben salavatı şerife okurum” demiş. Ne diye? Babamla beraber hacca geliyorduk; çadırın içinde babam vefat edince suratı hayvan suretine dönüverdi.

Merkep sıfatında oldu. Şeriata çok inatlaşırdı da onun için oldu. Ağladım, ağladım. Kimseye duyuramadım. Çadırın içinde gece baştan aşağıya yemyeşil bir nura sarılmış birisi geldi, yüzü güneş gibi parlıyor, babamı baştan aşağıya sıvadı, böyle nura tebdil oluverdi. Tuttum eteğinden; kurbanın olayım. Şu sıkı zamanıma yetişen, sen kimsin de beni kurtardın bugün. Babamı yarın merkep suretinde çıkarsam utanacaktım, dedim. “Ben Muhammed Mustafa’yım” dedi. “Allahümme salli ala seyyidina Muhammed.” Ümmetim sıkıştı mı böyle yetişirim ben.

O bana her gün yatsıdan sonra yüz defa “Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim” okurdu. Bugün okuması gelmedi dedim; melekler öldü Ya Resulallah. Suratı da bozuldu, hayvan suretine döndü.” dediler. O beni unutmadı ben de bugün onu unutmam dedi. Geldim, sığadım, nura gark oldu…

Bunu böyle görünce başka duayla niye meşgul olayım. Salavat getirdik mi bir melaike oturuyor. Hepimizin ismini birer birer biliyor, sayıyor. “Ya Rasulullah bir mecliste sana şunlar, şunlar, şunlar, salâvat gönderdiler; kabul et.” “Kabul ettim. Benden de onlara selam olsun, selamet olsun.” diye Peygamberimiz ordan bizim selametimize dua ediyor, elhamdülillah. Mevlamız şefaatlerinden mahrum etmesin.

Hamdolsun âlemlerin Rabbi olan Allah’a.

Namaz Vakitleri
Şehir :