Makaleler > Prof. Dr. Mehmet Emin AY > Siyer > PEYGAMBERiMiZ (s.a.v.) VE YOLCULUKLARI
Kategoriler :
Yazarlar :
PEYGAMBERiMiZ (s.a.v.) VE YOLCULUKLARI
Tarih : 08.07.2011 08:50:01
Kategori : Siyer
Yazar : Prof. Dr. Mehmet Emin AY
Okunma : 1342
“Allahümme, innâ nes’elüke fî seferinâ hâzâ, el-Birre ve’t-Takvâ ve minel-Ameli mâ tardâ. Allahümme, hevvin aleynâ seferenâ Vatvi annâ bu’deh. Allahümme, entes-sâhibu fis-sefer, Vel-halîfetü fil-ehl. Allahümme, innâ neûzü bike min va’sâis-sefer, Ve keâbetil-menzar. Ve sûil-ahlâki vel-munkaleb. Fil-mâli vel-ehli vel-veled.”

İlkin, bir umre seyahati münasebetiyle bindiğimiz uçakta duymuştum bu duayı… Saudia Havayollarının geleneksel hale getirdiği uygulamasıyla, daha henüz havalanmadan her uçağında bu dua okunurdu. Hâlâ bu uygulamanın devam ettiğini tahmin ediyorum. Kabin görevlilerinin banttan yayınladıkları bu dua, “Şimdi Peygamberimizin sefere çıkarken okuduğu duayı dinleyeceksiniz.” anonsuyla duyurulur, ardından Resûl-i Ekrem (s.a.v.) Efendimizin, o son derece manidar duası seslendirilirdi, açık ve net bir okunuşla… Gerçi yolcuların çoğunluğu manasını anlamazdı bu Arapça duanın; ama “Allahümme!” diye başlayan cümleler, o içten yakarışın ve niyazların ipuçlarını verirdi en azından…

İşte böyle bir ortamda dinlemiştim bu güzel duayı… Hem de can kulağıyla… Diyebilirim ki, birçok satırını daha bu ilk dinleyişte ezberlemek nasip olmuş ve dönüşte hadis kitaplarından eksiklerimi tamamlamıştım. İşte aziz okuyucularım, bu yazımızda size hem bu duadan hem de Peygamberimizin yolculuk öncesi ve bu yolculukları esnasındaki tavır ve davranışlarından söz etmeye çalışacağım.

Kıymetli okuyucularım,
Gerek yaz tatili münasebetiyle gerekse sair zamanlarda farklı maksatlarla çıkılan yolculuklarda, mümin ve Müslüman olarak tavrımızı belirlerken, -her konuda olduğu gibi- seyahat adabı ve ilkeleri hususunda da en temel dayanak noktamızın, sevgili Peygamberimizin Sünnet-i Seniyyesi olması icab eder. Çünkü O Yüce Resûl (s.a.v.), hayatımızın her alanında bize sunduğu örnek tavır ve davranışlarıyla yol göstermiştir, göstermeye de devam ediyor.

Dergimizin bu ayki konuyu özellikle yolculuk mevzuuna tahsis etmesi de son derece manidardır. Umarız her bir yazı, yolculuklarımızın manevi feyiz ve bereketine olumlu katkılarda bulunur. Şimdi geliniz asırlar öncesine gidelim ve Güzeller Güzeli’nin (s.a.v.) yolculuğa çıkarken nasıl davrandığına ve hangi duaları ettiğine bakalım.

Değerli okuyucularım,
Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz, sefere çıkarken son olarak vedalaştığı kişi, ciğerparesi Hz. Fatıma (r.a.) validemiz olurdu. Sefer dönüşü ilk olarak uğrayıp hatırını sorduğu kişinin yine bu değerli kızı olması, hem Hz. Fatıma (r.a.) annemizin değerini ifade etmekte hem de ayrı bir yuvaya sahip olsa bile kız evladının böyle bir ilgiye muhatap olmasının da bir peygamber sünneti olduğunu ortaya koymaktaydı. Seyahatlere çıkarken vedalaşmanın örneklerini Peygamberimizin bu ve benzeri uygulamalarında görürken; büyüklerden izin almanın örneklerini ise Ashab-ı Kiram’ın davranışlarında tespit edebilmekteyiz. Sözgelimi Hz. Ömer (r.a.), çıkacağı bir umre yolculuğu öncesi Peygamberimizden izin istemiş, Nebiyy-i Muhterem (s.a.v.) Efendimiz de ona hayır dualar etmiş ve ardından: “Kardeşciğim! Sen de dualarında bizi unutma” diyerek kendisinden dua talebinde bulunmuştu.

Peygamberimiz (s.a.v.) Bineğine Binerken Hangi Duayı Okurdu?

Bu sorunun cevabını, hadis kitaplarında bulabilmekteyiz. Aktarılan bilgiler açık ve nettir. İki cihan Sultanı Efendimiz (s.a.v.), bineğine binip oturunca “Bismillah, Elhamdü lillah, Allahü Ekber” tesbihini üç kez okur, ardından yazımıza ser-levha yaptığımız sefer duasıyla Rabbine niyaz ederdi. Geliniz Peygamberimizin, bu manidar duasıyla Mevlâ’mıza nasıl bir yakarışta bulunduğuna bakalım:

“Allah’ım! Bu yolculuğumuzda, iyilik ve güzellikleri, kulluk şuuruyla hareket etmeyi ve razı olacağın amellerde bulunmayı bize nasib et. Allah’ım! Yolculuğumuzu bize kolaylaştır ve uzaklığını dürerek yakınlaştır. Allah’ım! Yolculuğumuz esnasında sahibimiz Sensin. Geride kalan ailemizin de görüp gözeteni ve koruyucusu da yine Sensin. Allah’ım! Yolculuk sıkıntılarından ve kötü durumlara düşmekten Sana sığınırız. Ailemizde ve malmülkümüzde beklemediğimiz durumlarla karşılaşmaktan da yine Sana sığınırız.”

Namaz Vakitleri
Şehir :