Makaleler > Ömer DÖNGELOĞLU > Güncel > Peygamberlik ve Çileli Yıllar
Kategoriler :
Yazarlar :
Peygamberlik ve Çileli Yıllar
Tarih : 09.04.2012 10:48:07
Kategori : Güncel
Yazar : Ömer DÖNGELOĞLU
Okunma : 1625
O’nu (sav) yaşamaya, O’nu (sav) anlamaya çalışıyor, O’ndan (sav) hatıralar dinlemeye doyamıyoruz. Efendimizi ne kadar dinlersek dinleyelim, ne kadar öğrenirsek öğrenelim, hiçbir zaman gönlümüzde yeri solmadı, solmayacak deyip her fırsatta Efendimizi anmaya, konuşmaya, anlatmaya devam ediyoruz.
İLK KAHRAMANLAR

Efendimizin peygamberliğiyle başlayan çileli yıllarını, çile dolu yıllarını anlatacağız. Çile ve işkencenin kalıba döktüğü sahabe efendilerimiz var. İnsanlığın ilk kahramanları var; bu kahramanlar Peygamberimizin ardında saf tuttular. Resulullah’la (sav) beraber omuz omuza yürümüş, ilk kahramanlar, ilk kahraman sahabiler. Onların çektiği sıkıntıları bir nebze olsun hissetmeliyiz, konuşmalıyız, anlatmalıyız. O aziz, o mübarek, o kıymetli nesli, insanlığın yıldızları olmuş, gönül semâmızın yıldızları olmuş o kahraman nesli bir nebze olsun hissedebilirsek ne mutlu bizlere. Allah’ın Resulü Hz. Muhammed (sav) Hz. Hatice annemiz ile evlendi. Önce Kasım dünyaya geldi, çok yaşamadı. Sonra Zeynep, Rukiyye, Ümmü Gülsüm, Fatıma (radıyallahü anhünne) dünyaya geldi. Fatıma annemizin dünyaya gelişinden beş sene sonra kadar bir zaman geçmemişti ki, Allah’ın Resulü sadık rüyalar görüyordu, gördüğü rüyalar ertesi gün çıkıyordu. Efendimiz rüyaların ardından sıkça gittiği Hira mağarasına, Cebel-i Nur dağına yine gitmiş ve günlerce kalmıştı.

HİRA, İLK VAHİY

Nur dağında Allah’ın Resulü (sav) tefekkürle, tezekkürle meşgulken, Allahü Teâlâya sonsuz bir teslimiyetle boynunu bükmüş, insanlığın kurtuluşunu düşünürdü. İşte bu haldeyken, tefekkür ve tezekkür halindeyken, Hz. Cebrail geldi. Altı yüz kanadıyla beraber Nur dağının tepesine dikilecek, Allah Resulü’nü (sav) sıkıca kavrayacak, Hz. Muhammed’e (sav): “Oku, Ey Muhammed!” diyecekti. Efendimiz, “Ben okuma bilmem ki!” diyecek, Cebrail aleyhisselam da Alak sûresinin ilk beş ayetini Efendimize vahyedecekti.

YETİM GİTTİ, PEYGAMBER DÖNDÜ

O güne kadar Mekke sokaklarında babadan yetim, anneden öksüz gezen Hz. Muhammed Mustafa, Muhammed bin Abdullah diye Mekke sokaklarında tanınan Mekke’nin en ahlâklı delikanlısı, Mekke’nin en şerefli insanı, Mekke’de hiç yalan konuşmayan, emanetlere ihanet etmeyen, Mekke’nin en zalim ve zorbalarının bile “Muhammedü’l-Emin” diye çağırdıkları Muhammed bin Abdullah, o mübarek Nur dağında, Hira mağarasında, Ramazan ayının bir mübarek Kadir gecesinde peygamberlik elbisesini giymişti.

HİRA’DAN EFENDİMİZLE DÖNMEK

Allah’tan vahyini almış, insanlığa, kâinata yüreğini açarak, “Gelin ey insanlar, Allah’tan başka İlah yoktur, Muhammed O’nun kulu ve Resulü’dür, deyin ve kurtulun” diyerek adeta uçarcasına Hira mağarasından, Nur dağından iniyordu. Bir gün Hira mağarasına, Nur dağına bakarsanız, aklınıza Allah Resulü’nün (sav) oraya garip bir yetim olarak girdiğini, oradan yeryüzünün en güçlü insanı Hz. Muhammed Mustafa aleyhisselatü vesselam olarak çıktığını düşünün. Siz de Hira mağarasına, Nur dağına gittiğinizde yeryüzünün en güçlü insanları olarak dönün. İnsanlığın susamış sinelerine Muhammedî nefesler getirin. Hz. Muhammed Mustafa’dan (sav), haberler getirecek bir yürekle dönün. Müjdeleyen bir yürekle dönün, insanlığın günahlarına bakıp suratını ekşiten bir yürekle dönmeyin. Günahkâra değil, günaha kızan, günahkâr kardeşine şifasını arayan bir hasta gözüyle bakarak müjdeler getirmeye çalışın. Önce kendi nefsinizi sonra da ne kadar insana tesiriniz olacaksa o kadar insanı Hak yoluna davet edin, faydalı olun.

ÇİLELİ YILLARA ADIM

Hira mağarasından, Nur dağından iniyordu, Allah’ın Resulü. Nur olan, gözlerin bakamadığı Cebrail’i kendi suretinde görmüş ve sanki dayanamamıştı kâinatın sultanı. Günler geçecek, aylar yıllar geçecek, bu ikili iki dost olacaktı. Nebiy-yi zîşan çileli yıllara adım atıyordu. Günah, şirk, puta tapıcılık hayatının hiçbir anında ruhuna ve bedenine yaklaşamamış Hz. Muhammed Mustafa (sav) artık tebliğ vazifesiyle ümmetini davet edecekti. Allah Resulü’nün (sav) çileli yılları zor yıllar Peygamberlikle başlıyordu.

Namaz Vakitleri
Şehir :