Makaleler > Mahmut TOPBAŞ > Maneviyat > Yardımlar Çok Yönlü Olmalıdır
Kategoriler :
Yazarlar :
Yardımlar Çok Yönlü Olmalıdır
Tarih : 22.03.2013 10:43:30
Kategori : Maneviyat
Yazar : Mahmut TOPBAŞ
Okunma : 911
 İnsanın doyan yeri yalnız midesi değildir.

Gözümüzün doyması, burnumuzun güzel kokuya doyması, gönlümüzün güzel sohbetlerde hikmete doyması gibi her organımızın doyumu vardır. Hatta hayvanlar bile karnını doyuran sahibinin sevgisini beklemektedir. At ve katırlarımız, biz ahıra indiğimizde doğrudan elimizdeki yeme bakmadan önce gelenin gözlerine bakarlardı.

Yalnız paraya, yemeğe, kürke, arabaya, makam ve rütbeye bakan insanlar âyetin ifadesiyle hayvanların mertebesinden aşağıya düşmüş insanlardırlar. Bugünlerde yardım ettiğiniz insanlara söz, göz, kaş, el işaretiyle dahi olsa eziyet etmemeye dikkat edilsin. Sonra sizin ona verdiğiniz şey, onun hakkıdır.

Rabbimiz: 'Onların malında dilenme durumunda olan fakir ve mahrumların hakkı vardır' buyurmuş.

Yalnız sevgi yetmediği gibi, yalnız karın doyumu da yetmez. Yanlış yapan eşini, çocuğunu, çalışanını, memurunu tenkit eden kişiler 'aç bırakmadım, susuz bırakmadım, harçlıksız bırakmadım bunu bana neden yaptı?' diye şikâyette bulunurlarken aslında kendi eksiklerini de ortaya koymuş olurlar.

Önce Müslüman kardeşinizi seveceksiniz.

O kadar seveceksiniz ki, dünyanın bütün dolarları, euroları, altınları, petrolleri, yerüstü ve yer altı servetleri size verilse karşılığında bir damla kanını akıtman istense vermeyecek kadar seveceksin.

Bu isteği siyaset adına, hizmet adına, gelecekteki çıkarlar adına gibi şeytani vesveselere kurban etmeyeceksin. Kardeşinin kanını akıtmak isteyenlere karşı kendi kanın akıyormuş gibi tavır koyacaksın. Açlığını midenin en derin yerinde hissedecek ve ona göre hareket edeceksin. Kendi sağlığına verdiğin önemin aynı gücün oranında kardeşin için de vereceksin. Kendin, eşin ve çocukların cehenneme gitmemesi için nasıl gönüllerinin en derin yerine Kur'ân'ın bildirdiği imanın yerleşmesini istiyorsan kardeşlerinin gönüllerine de yerleşen imanın sarsılmaması için gerekeni yapacaksın.

Onun için yurt içi ve yurt dışı mülteci kamplarına yardım için giden her kuruluşun yanında yiyecek, giyecek, içecek, barınak, ilaç, doktor olduğu gibi en başta İslâm dinini öğretecek tedbirler mutlaka alınmalıdır.

Çünkü dünyanın geliştirdiği her türlü silahın yok edici gücü bir araya getirilse cehennemin bir kıvılcımına denk değildir. Biz, yedi milyar insanın hem bu dünyada yanmasını, hem âhirette yanmasını engellemek için gönderilmiş bir ümmetiz. Bizi yakanların bile ahirette yanmaması için bu dünyada onları kurtarmak için kendimizi ateşin içine atanlardanız.

Kapitalizmin kıskacında kıvranan modern dünyada mülteci kampında doğup orada ölen insanların sayısı çoğalmaya başladı. Mülteci kamplarında yalnız yiyeceği sağlanan insanlar, bu dünyanın tadına varamadıkları gibi âhiretin de tadına varamazlar.

Değerli hocalarımız, 'Mülteci Kampları İçin Din Dersleri' konusunda kafa yormalı ve bu konuda yardım kuruluşlarının ellerine yiyecek, giyecek, ilaçların baş tarafına koyulmalıdır.Bundan yirmi yıl önce, bir yardım kuruluşu, benim 'İmanın Altı Esası' isimli eserimin Rusça tercemesinden üç bin adedini Çeçen mücahitlere götürmüş. Komutanlara teslim etmiş. Altı ay sonra tekrar yardım için gittiğinde komutan: 'Tırlarla silah yardımından daha iyi geldi bu kitap bize' demiş.
Namaz Vakitleri
Şehir :