Makaleler > Mahmut TOPBAŞ > Eğitim > İbadet, Hava Gibi Bizi Sarmalı
Kategoriler :
Yazarlar :
İbadet, Hava Gibi Bizi Sarmalı
Tarih : 13.10.2012 16:46:21
Kategori : Eğitim
Yazar : Mahmut TOPBAŞ
Okunma : 1111
 “İbadet” deyince hemen aklımıza ‘Namaz, Oruç, Hac ve Zekâtın’ gelmesi iyidir ama yetersizdir.

Kelime-i şahadetle beraber bunlar İslâm binasının ana direkleridir. Bina, dört duvar ve bir çatıdan meydana gelmez. Bunun sıvası, süslemesi, ihtiyaca göre donatılması, göz zevkimizi okşaması için görsel tarafına da ağırlık verilmesi gibi bu beş ana unsurun yürürken kibirlenmeden, kimseyi aşağılaman, dururken kimseye engel olmadan, konuşurken gönül kırmadan, selam verirken ayrım yapmadan, yediğinde haram, dediğinde yalan olmadan, seni gören herkesin güven duymasını sağlayarak bir hayat sürmeniz uykunuz dâhil her anınızın ibadet içinde olması demektir.

İbadeti yalnız namaz kılıp oruç tutmakla ve şeyhin tarafından verilen zikirleri yerine getirmekle sınırlı tutanların ticarette, siyasette, komşuluk ilişkilerinde, sosyal hayatta kötülükler sergilemesi ve İslâm dışı yaşayanlarla bin konuda benzerlik arz ederken beş konuda Müslüman görülmesi hem “ibadet” kelimesini kirletiyor, hem toplumu kirletiyor.

Kur’ân-ı Kerim’imiz altı binin üzerindeki ayetleriyle, Sevgili Peygamberimizin sünnetiyle bir İslâm binası kuruluyor, süsleniyor, bu dünyayı güzleştirdiği gibi âhiret hayatını da güzelleştiriyor.

Altı bin küsur ayetten altı tanesiyle yetinmek, “İslâm işte budur” diye iddia etmek hem İslâm’a hem Müslüman’a hem de yedi milyar insana haksızlık yapmaktır.

“7/24 saat hizmet” reklamı hoşuma gider.

Her insana en lazım olan şey, 7/24 saat ibadettir.

Orduların sınırlarda düşmanın içeri sızmasını önledikleri gibi ibadetlerimiz de her an şeytanların ve şeytanlaşmış insanların içimize girmesini gönül denizimizi kirletmesini engellerler.

“Lâ İlahe İllallah, Muhammedün Rasûlullah” Allahtan başka yaratan, yaşatan yoktur ve Muhammed (sav) O (cc)’nun Rasûludür” zikrimiz, nefis dünyamızda şeytanın diktiği paçavrayı indirmek ve yerine İslâm bayrağını dikmektir.

Beş vakit namazda işçi-işveren, er-general, öğrenci-öğretmen, işçi-aşçı her Müslüman’ın bir araya gelmesini sağlamak, halk hareketinin hakkın emri etrafında olabileceğini ilan etmektir.

Her kesimden Müslüman’ın aynı yöne dönerek, omuz omuza vererek, yaratanın huzurunda O’nun emirlerini yerine getirmeleri, halk hareketini ayda, senede değil günde beş vakit tazelenmesini gösterir.

Her ırktan Müslüman’ın hep birlikte aynı safta “Allahu Ekber (En büyük Allah’tır) diyerek el bağlamaları, ırkçılık hastalığının ilacının batıdan getirilen ilaçlarla olmayacağını, batıyı da yaratanın kurallarına göre olacağını, büyük olanın kâinatın yaratan olduğunu, kimsenin diğerinden üstün olmadığını, üstünlüğün Allah’ın koyduğu kanunlara uyumla sağlanabileceğini gösterir.

Zikriyle, fikriyle, eylemiyle, işiyle her şeyiyle Rabbinin koyduğu kurallara göre hareket eden bir Müslüman her anında ibadet halindedir.

Müslüman, bir anlık tefekküründe, ömrün kısalığını, arzu ve isteklerinin uzadığını, ecelin yaklaştığını, malın kabir başına kadar gelebileceğini, kabirde ancak iman ve güzel amellerin onunla beraber olacağını düşünüverse kendine gelecek ve Rabbine olan kulluğunu artırıp nefsine veya kendi gibi birilerine kul olmaktan kurtulacak.

Tefekkürün ibadet olduğunu haber veren İslâm dinî, hayatımızın her anını hava gibi sarmalı, bir anlığına O’nsuz yaşayamayacağımızı bilmeli ve ona göre yaşamalı.
Namaz Vakitleri
Şehir :