Makaleler > Editör > Mübarek Gün ve Geceler > Kadîr Gecemiz Mübarek Olsun!
Kategoriler :
Yazarlar :
Kadîr Gecemiz Mübarek Olsun!
Tarih : 02.08.2011 10:42:14
Kategori : Mübarek Gün ve Geceler
Yazar : Editör
Okunma : 1277
Belki bu gecedir, belki başka bir gecedir, Kadir Gecesi. Kur’an’ın öğdüğü bir gecedir Kadir Gecesi. Kur’an gelmeseydi, kâinat ve varlık, her türlü yaradılış, sırrı çözülmeyen bir tılsım, bir büyü gibi kalırdı. O, yaradılış bilgisinin ders kitabı olarak bir kadir gecesinde indi. İşte kadir gecesi, kâinata anlamını getiren gecedir. Kadir Gecesi, bir 'ağırlık merkezi gecesi' dir. Allah, kutsal sözlerinin bütün ağırlığını bu geceye koydu. Bu gece, Kur’an, kutsal ağırlığıyla ve bir bütün halinde dünya göğünün üzerine indi. Dünya ufkunu, vahyin yedi renkli kuşağı, eleğimsağması, bereket getiren bahar yağmuru bulutları gibi, bir merhamet gibi, bu gece örttü.

Her gündüzlüğün ağırlığı gecede, bütün gecelerin ağırlığı kadir gecesinde. İşte bunun için, kadir gecesi, hayatın ve hilkatin ağırlık merkezi gecesidir. Orucun şifa saçan ellerinde müslümanın kalbi onarıla onarıla, ramazan hilâli küçüle küçüle, öyle bir geceye gelinir ki, nefs, başına, dünya kirlerini yıkayıp alıp götüren sıcak suların döküldüğü öyle bir ölüye yaklaşır. Onu yıkayan meleklerin dünyamıza indiği gecedir Kadir Gecesi. En ağır hastaların bile hafifledikleri, öteye geçen mü’minlerin bir kuş hafifliğiyle geçtikleri, yoksul sofralarının gökten gelme bir bereketle birdenbire zenginleştiği bir gecedir Kadir Gecesi.

Gecelerin de bir imamı vardır. Gecelerin imamı, en büyük imam Kur’an-ı Kerim’i kalbinde taşıyan Kadir Gecesi’dir. Ey gözlerden gizli, fakat gönüllere aşikâr Kadir Gecesi! Zamanın kalbinde en doğru ve şaşmaz bir saat gibi çınlayıp giderken, yurdumun üstüne, vahyin geçmez izini ve yıpranmaz eserini, ölmez sesini bir kere daha işle! Pas tutmaz güneşi bir daha getir, ey Kadir Gecesi. Seni bulmak için bilen gönül, çöllere bile düşmek gerekseydi, düşerdi. Kutuplarda buzların altında, bin yıl, kalıp almak gerekseydi, alırdı. Fakat sen, kendin geliyorsun. Seni bulmak için arınmış bir kalble aramak yetiyor. En saf bir merhamet gibi kendin geliyorsun.

Allah’tan bir bağış gibi, Peygamber’den bir armağan gibi,
Kur’an’dan bir nefes gibi, sahabeden bir ses gibi, şehitlerden
bir hatıra gibi, imamlardan bir ilim gibi geliyorsun.
Müslümanların hükümranlığını dünyaya ilân için geliyorsun.
Putları karanlığa boğmak için geliyorsun.
Velilerden bir müjde, bir mektup gibi geliyorsun. Okuyan için ne
kutlu bir barış ve kurtuluş mektubatısın sen. ( SEZAİ KARAKOÇ )

 

Kadir Gecesi En Güzel Nasıl Eda Edilir?

Evvelâ iki rek'at namaz, her rek'atta Fâtiha'dan sonra yedi kere İhlâs-ı şerîf okunacak, selâmdan sonra yetmiş kere istiğfar edilecektir.

Sonra yine iki rek'at namaz, her rek'atda Fâtiha'dan sonra üç kere İhlâs, selâmdan sonra şu duâ okunacak:

 

 

Kadir Gecesi Duası

 

Kaynak : Dualar ve Zikirler Kitabı / Berât Duâsı - Mahmud Sami RAMAZANOĞLU (Ks.)

Namaz Vakitleri
Şehir :